A Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége a 2022. évben csatlakozott az Európai Unió által szervezett, Konferencia Európa Jövőjéről című programsorozathoz. A kontinensünkön átívelő kezdeményezés keretében az MVSZSZ a Miniszterelnökség támogatásával létrejövő „Az Európa jövőjéről szóló konferenciasorozathoz kapcsolódó rendezvények támogatása” című projektjének megvalósításával több szakmai rendezvényt szervez meg, az alábbiak szerint:
1. Az alapellátás digitális fejlesztésének lehetőségei – telemedicina Európa jövőjéért
Időpont: 2022. február 25. 10:00 – 13:30
Fővédnök: Prof. Dr. Kásler Miklós miniszter – Emberi Erőforrások Minisztériuma
Védnök: Jenei Zoltán főigazgató – Országos Kórházi Főigazgatóság
Helyszín: Párbeszéd Háza – Pedro Arrupe terem, 1085 Budapest, Horánszky utca 20.
Jelleg: 45 főig személyes részvétellel megvalósuló, online közvetített műhelykonferencia
MEGHÍVÓ
Regisztráció: https://www.mvszsz.hu/index.php/hu/alapellatas-digitalis-fejlesztesenek-lehetosegei-regisztracio
Közvetítés: https://us02web.zoom.us/j/86503558923?pwd=UENmc0pvd25aaFd0MnhQWk50cWU4dz09
Leírás:
Milyen lesz az alapellátás, védőnői gondozás a jövőben? Kik lesznek az ellátók? Hogyan lehet az ellátás hatékonyságát növelni, a digitális technológiák új lehetőségeivel? Az egészségügyi szakemberek szerep- és feladatváltozásai: milyen fejlesztési irányok lehetségesek az alapellátásban, a prevencióban, a népegészségügyben? Hogyan támogathatjuk a jelenlegi kihívásokat digitális technológiákkal? Milyen hatásaik lesznek a most bevezetésre kerülő digitális megoldásoknak a közeljövőben? Mit jelent a real world data és hogyan tudjuk az egyre nagyobb számban használt digitális, hordozható diagnosztikus eszközöket az alapellátás szolgálatába állítani?
A konferencia előadói neves szakemberek és szakpolitikai döntéshozók, akikkel együtt keressük a válaszokat és jelenlegi trendekből közösen próbálunk következtetéseket levonni arra vonatkozólag, hogy milyen lépéseket kell ma és holnap megtennünk ahhoz, hogy a jövőben még optimálisabban történjen az alapellátás.
A konferencián bemutatásra kerül egy, a Miniszterelnökség által támogatott, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége által koordinált telemedicina projekt, amelynek keretében több mint 700 résztvevőről rögzítettek védőnők egy, a COVID-19 járvány alatt az Operatív Törzs által használatra jóváhagyott innovatív telemedicina rendszer segítségével perifériás pulzushullámokat.
A projekt során azt vizsgálták, hogy a védőnők milyen attitűddel viszonyulnak egy magyar telemedicina rendszerhez és a pulzushullámból számított paraméterek sora hogyan segítheti az alapellátás munkáját, ezen felül milyen kihívásokat hordoz magában?
2. Partneri együttműködés a családok gondozásában – új fejlesztések Európa jövőjéért
Időpont: 2022. március 04. 10:00 – 13:30
Védnök: Zsigó Róbert Családügyekért Felelős Államtitkár
Helyszín: Párbeszéd Háza – Pedro Arrupe terem, 1085 Budapest, Horánszky utca 20.
Jelleg: 45 főig személyes részvétellel megvalósuló, online közvetített műhelykonferencia
Regisztráció: https://forms.gle/EN6o3stMvrxHNyfB8
Közvetítés: https://us02web.zoom.us/j/82570471377?pwd=OVpUYXlHWitPTjh2Y0Jmc3BNUUQ0QT09
Leírás:
Európa jövőjének egyik meghatározó tényezője az itt élő emberek egészségi állapota és az egészségügy működésének optimális, hatékony és együttműködésen alapuló megvalósítása. Ez a magyar védőnői ellátás, mint hungarikum szempontjából különösen fontos, hiszen az, az alapellátásban a családok gondozásában több szakterülettel való együttműködésben teljesül. Az egészségügyi ellátást nyújtó együttműködő partnerek új megközelítésben kell, hogy figyelembe vegyék a családok egységét ellátási szükségleteit, kiterjedve más szakterületekre is. Fontos, hogy az ellátások hatékonyságánál figyelembe vegyük azt, hogy az egyes szakterületek milyen kompetenciákkal, tudás béli és módszertani felkészültséggel rendelkeznek, melyek az ellátási területek közös tartományai és hol kezdődik egy másik szakterület privilégiuma. A partneri együttműködésnek elengedhetetlen szereplője a családok, akik saját erejüket, öngondoskodási képességüket jelentős mértékben hozzáteszik az egészségük megőrzése vagy a gyógyulás mihamarabbi elérése érdekében. A különböző kulturális, gazdasági környezetben élő családok egészségismeretének és egészségmagatartásának fejlesztése komoly kihívást jelent minden, az ellátásukban résztvevő szakterület számára, amelyben kiemelkedő része van a védőnői ellátásnak is.
A konferencián bemutatásra kerülnek olyan fejlesztési projektek, amelyek a lakossággal való jobb és hatékonyabb kapcsolatot, jobb kommunikációt, ellátásszervezést eredményeztek. Bemutatásra kerülnek olyan lakossági vélemények is, amelyek az egyes emberek, a családok és közösségek szükségleteit, igényeit jellemzik.
3. Asszerteen applikáció – fiatalok kommunikációjának támogatása Európa jövőjéért
Időpont: 2022. március 07. 17:00 – 18:30
Helyszín: Zoom kommunikációs felület https://us02web.zoom.us/j/82236749048?pwd=RnZReGZUWkZGeVZCMXZDU01FekFhQT09
Jelleg: Legalább 10 fővel megvalósuló online műhelybeszélgetés
Regisztráció: https://forms.gle/vfCQkb4Yhh7rkw8e6
Leírás:
Európa jövőjének egyik záloga az emberek mentális egészségi állapota, az elfogadó és hatékony kommunikáció elsajátítása és megfelelő használata. Az asszertív kommunikációs módszertan tanulható és tanítható, általános elterjedése azonban sok tényezőtől függ – többek között az emberek befogadóképességét, nyitottságát kell ösztönözni. Magyarországon jó hagyományai vannak a módszer oktatásának amelyben az Ébredések Alapítvány is példaértékű programokat, fejlesztéseket valósít meg. Alapítványaink több éves együttműködése a mentális egészség fejlesztését és az emberek közötti kommunikáció hatékonyságát kívánja növelni.
A workshop keretében újabb asszertív kommunikációs fejlesztés kerül bemutatásra, amelyet egy nagyon fontos célcsoport számára, a tinédzserek számára, a kommunikációs készségfejlesztésükre dolgoztak ki telefonos applikáció formájában. Ez a korosztály sajátos kommunikációs térben mozog és életkori sajátosságaik miatt is különleges ez a fejlesztés több szakterületet is érint.
A résztvevők, megismerve az applikáció működését és elméleti hátterét választ keresnek arra, milyen módon, milyen csatornákon tudják a célcsoport számára ismertté tenni ezt a lehetőséget.
Az új módszer célja az is, hogy javuljon a generációk közötti együttműködés, a hatékonyabb párbeszéd és védőnők esetében az egészségügyi ellátás és a családok közötti compliance.
4. A telemedicina jövőtervei a védőnői gondozásban – Európa jövőjéért
Időpont: 2022. március 09. 17:00 – 18:30
Helyszín: Zoom kommunikációs felület https://us02web.zoom.us/j/81022853448?pwd=REJvQi9wVmVIYkM0djdCSlNkMGFUUT09
Jelleg: Legalább 10 fővel megvalósuló online műhelybeszélgetés
Regisztráció: https://www.mvszsz.hu/index.php/hu/a-telemedicina-jovotervei-a-vedonoi-gondozasban-regisztracio
Leírás:
Milyen lesz a védőnői gondozás a jövőben? Hogyan lehet a védőnői ellátás hatékonyságát növelni, a telemedicina és digitális technológia új lehetőségeivel?
A védőnők szerep- és feladatváltozásai: milyen fejlesztési irányok lehetségesek a gondozásban, a prevencióban, a népegészségügyben? Hogyan készítsük fel a védőnőket és a családokat a digitális technológiák és a telemedicina használatára? Milyen tudásbeli, illetve motivációs és adatvédelmi szempontokat kell figyelembe venni a felkészülés során?
A védőnői gondozás alapvetően a családokkal való személyes foglalkozásra épül. Tervszerűen és részben a családok otthonában valósul meg, részben pedig a védőnői ellátást biztosító tanácsadó helyiségekben. A korszerű kommunikációs lehetőségekkel, illetve a világjárvány kényszerűsége miatt a védőnői szakterületeken is szükségessé vált a telemedicina használata és a digitális technológiák adta lehetőségek bevezetése a szűrővizsgálati módszerek közé. A védőnői ellátás akkor tud a tudomány és az egészségügy szakmai fejlődésének valamint a családok igényeinek megfelelően a leghatékonyabban teljesíteni, ha figyelembe veszi és felkészül ezekre az új lehetőségekre, szempontokra. A magyar védőnői szolgálat hungarikum, de Európában és világszerte példaértékű szervezettsége szakmai – tudományos felkészültsége, amellyel a családok egészségét szolgálja, a betegségeket jó hatékonysággal megelőzi, szinte teljeskörű átoltottságot tud elérni a hagyományos védőoltási rendszerben és elsővonalbeli tanácsadója a családok életmódváltozásának, lelki egészségük megőrzésének a közösségi egészségfejlesztésnek.
5. Női Egészségnap dr. Hugonnai Vilma első magyar orvosnő szerepe a családok és nők egészségének megőrzésében – Európa jövőjéért
Időpont: 2022. március 11. 10:00 – 12:00
Védnök: Prof. Dr. Kásler Miklós miniszter – Emberi Erőforrások Minisztériuma
Helyszín: Semmelweis Orvostörténeti Múzeum // 1013 Budapest, Apród u. 1-3.
Jelleg: 45 főig személyes részvétellel megvalósuló, online közvetített műhelybeszélgetés
Regisztráció: https://forms.gle/b9XyFKnMYCjLFVCc8
Közvetítés: https://us02web.zoom.us/j/87608935843?pwd=MnR5R3B1ODZsaUE5TEhqQ0RQdWxMUT09
Leírás:
A Női Egészségnap Magyarország és Európa egyik kiemelkedő személyiségére való emlékezés, amelyben dr. Hugonnai Vilmára az első magyar orvosnőre helyezi a hangsúlyt. Hugonnai Vilma halálának 100. évfordulója az UNESCO-val közös megemlékezés rendezvénysorozata keretében valósul meg. Partneri együttműködés alakult ki a jeles évforduló megünneplésére az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsággal, a Magyar Női Unió Egyesülettel, a Magyar Orvostörténeti Múzeum és Könyvtárral, a Semmelweis Egyetemmel, a Kopp Mária Intézettel a Népesedésért és Családokért, a Magyar Szülésznők Egyesületével, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségével és további csatlakozó intézményekkel, szervezetekkel.
A partneri együttműködés keretében a résztvevő szervezetek kinyilvánítják az első magyar orvosnő példamutató pályafutásának a mai korra szóló értékeit, amelyben külön szerepet játszott a nők oktatásának magasabb szintű iskolázottságának kivívása. Életműve, életpályája Svájcban szerzett orvosi diplomájának elismertetéséig is az egészségügyben a szülésznői hivatás gyakorlásában adott példát. A konferencián tartott megemlékezés és életművének méltatása a mai korosztályok számára is olyan üzeneteket fogalmaz meg amelyek erőt adnak az egészségügy jelenlegi, világjárvány okozta nehézségeiben. Az év során tervezett megemlékezéssorozat nyitó eseményeként széles társadalmi rétegeket és Európát is megszólítja és arra ösztönzi, hogy az egészségügyi, anyai, a nők közéleti hivatásában betöltött szerepét átgondolja és a jó példákat kihangosítsa.
6. A szoptatás és anyatejadás erősítése Európa jövőjéért
Időpont: 2022. március 25. 10:00 – 13:30
Védnök: Márton Zsuzsanna elnök – Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége
Helyszín: Párbeszéd Háza – Pedro Arrupe terem, 1085 Budapest, Horánszky utca 20.
Jelleg: 45 főig személyes részvétellel megvalósuló, online közvetített műhelykonferencia
Regisztráció: https://www.mvszsz.hu/index.php/hu/a-szoptatas-es-anyatejadas-erositese-europa-jovojeert-regisztracio
Közvetítés: https://us02web.zoom.us/j/85818134382?pwd=UkJzT1BpcTZDa2pHZmJub1VESG9Edz09
Leírás:
A szoptatás és anyatejadás erősítése a világ minden országában, Európában, a Kárpát-medencében és természetesen Magyarországon is olyan egészséges életmóddal összefüggő feladat, amelyben a védőnői ellátásnak, mint hungarikumnak kiemelt szerepe van.
Az anyatejes táplálás, szoptatás és anyatejadás, mint minden életmódi elem mai világunkban folyamatos változásban van. Az egészséges életmód választásának különös fókusza az egészséges életkezdet – ebben az újszülött és az édesanya egészsége. Emellett olyan döntési alternatívákkal kell megbirkóznunk (mind az egészségügy mind pedig a családok oldaláról), mint a tápszeres, mesterséges táplálás vagy az anyatejkiegészítés saját anyatejjel vagy elfogadott, idegen női tejjel. A döntési helyzeteket befolyásolják egyéb pszichológiai, egészségmagatartási, gazdasági tényezők is amellett, hogy az egészségismeret folyamatosan fejlesztendő irány és elvárás. A világjárvány okozta higiénés helyzet és magatartás jelentősen hatással van a szoptatási és anyatejadási szokásokra is.
A konferencia célja, hogy a szakemberek áttekintsék ezeket a befolyásoló tényezőket, alternatívákat és válaszokat keressenek arra, hogyan lehet befolyásolni és hatékonyabbá tenni a hat hónapig kizárólag anyatejes táplálást, valamint a minél további életkorra kiterjesztett, anyatejet kiegészített táplálást.
A nemzetközi konferencia a Kárpát-medence magyar családjainak ellátásában tapasztalt szakértőket szólaltat meg.
További információk:
- A személyes megjelenéseken alapuló rendezvényeken való megjelenés oltási igazoláshoz kötött, a mindenkori járványügyi szabályok betartásával. A rendezvény helyszínén és teljes ideje alatt maszk használata kötelező.
- Kérjük, hogy minden jelentkező külön regisztráljon!
- Személyes részvételi lehetőségét e-mailen visszaigazoljuk. Ha már megtelt a személyes létszámkeret (45 fő), szeretettel várjuk az online közvetítésen.
- A regisztrációval a jelentkező, hozzájárul, hogy a megadott személyes és különleges adatokat a Védőnőkért, új szülők és újszülöttekért Alapítvány az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény rendelkezéseinek és a GDPR-nek megfelelően kezelje.
- Kérjük, hogy személyes részvétel esetén, speciális étkezési igényét a rendezvény időpontja előtt legkésőbb három nappal e-mailben jelezze az alábbi elérhetőségeken: info@mvszsz.hu
- Kérjük, hogy amennyiben személyes részvételét visszamondaná, azt szíveskedjen e-mailen jelezni.
- A változtatás jogát a szervezők fenntartják.